Najczęściej zadawane pytania

1. W jakich formatach mogę otrzymać pliki ze zdjęciami moich produktów?

Końcowy obraz możemy zapisywać w dowolnym formacie. W ramach usługi podstawowej dostarczamy zdjęcia w formacie JPEG rozdzielczości jaką Państwo zamówicie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby dostarczyć zdjęcie w innym formacie np. TIFF, PSD – format photoshopa obsługujący warstwy (np. produkt, cień, tło). Proszę nas powiadomić przed wykonaniem zdjęć w jakim formacie powinny być dostarczone pliki ze zdjęciami.

2. Ile i jakie edycje (operacje) wykonywane na zdjęciu są wliczone w cenę podstawową?

W podstawowej cenie ujęto następujące operacje (edycje zdjęcia):
– wycięcie przedmiotu z tła,
– wymiana tła na białe lub inne jednokolorowe (ewentualnie gradient dwóch kolorów wskazanych przez klienta),
– dodanie cieni (na życzenie klienta),
– retusz drobnych niedoskonałości produktu nie przekraczający 5-ciu minut,
– regulacja tonalna zdjęcia,
– regulacja kolorów tzn. barwy, nasycenia,
– optymalizacja zdjęcia na potrzeby strony WWW w wymiarze podanym przez klienta.
Dotyczy to zarówno zdjęć wykonywanych przez nas jak i zdjęć przesłanych nam jedynie do cyfrowej obróbki.

3. Czy wykonane przez Was zdjęcia muszą przejść całą obróbkę wymienioną w odpowiedzi na poprzednie pytanie?

Oczywiście, że nie. Zdjęcia wykonujemy najczęściej na stołach do fotografii bezcieniowej czy namiotach bezcieniowych gdzie przy odpowiednim doborze oświetlenia uzyskuje się jednolite tło. Wtedy wymagana jest tylko kosmetyczna obróbka i często zbędna jest najbardziej czasochłonna operacja tworzenia ścieżki odcięcia i wymiany tła co znakomicie obniża cenę usługi. Jeżeli nie potrzebujesz wymiany tła lub nie jesteś pewien czy potrzebujesz wycinać produkt z tła skontaktuj się z nami a my postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości pokazując Ci wariantowo wykonane zdjęcia. Inaczej sprawa wygląda ze zdjęciami przysyłanym do obróbki przez klienta – one najczęściej wymagają wymiany tła.

4. W jakiej formie otrzymam gotowe zdjęcia swoich produktów?

Zdjęcia w mniejszych ilościach i plikach JPEG przesyłamy mailem, , większe pliki, czy większe ilości zdjęć udostępniamy do pobrania w chmurze. Niezależnie od tego wszystkie zdjęcia możemy zapisać na dostarczonym przez klienta pendrive, dysku lub nagrać na płycie CD czy DVD.

5 . Co mam zrobić jeżeli mam uwagi do któregoś ze zdjęć?

Po zakończeniu cyfrowej edycji zdjęcia zabezpieczone naszym znakiem wodnym udostępniamy klientowi w formie plików jpg. Klient ma możliwość naniesienia uwag co do ewentualnych poprawek, które odwrotnie wykonujemy (oczywiście o ile jest to technicznie możliwe).

7. Jakie macie tła do wyboru?

Większość zdjęć wykonujemy na stołach do fotografii bezcieniowej z białym tłem lub w namiotach bezcieniowych do których posiadamy tła w kolorach: białym, czarnym czerwonych, niebieskim i zielonym . Większe produkty fotografujemy na tłach białych i kolorowych polipropylenowych lub papierowych (obecnie dostępne kolory: biały, czarny szary, beżowy, zielony i niebieski). Ponadto wykonujemy zdjęcia na podkładach błyszczących (akrylowych): czarnych, białych powodujących delikatne, naturalne, lustrzane odbicie produktu co dodaje fotografii szczególnego uroku a także na podkładach lustrzanych (metalizowanych) powodujących pełne lustrzane odbicie produktu. Ponadto posiadamy podkłady matowe w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i czerwonym. Na indywidualne życzenie klienta możliwe są inne kolory.

8. Czy istnieją jakieś ograniczenia w wykorzystaniu wykonanych przez Was zdjęć?

Macie Państwo pełną dowolność na wykorzystanie zdjęć zarówno pod względem rzeczowym jak i czasowym.
„Wizja Produktu” udziela na czas nieograniczony, nie wyłącznej Licencji do wykonanych zdjęć. Prawo korzystania z nich przysługuje na następujących polach eksploatacji:
I. W zakresie utrwalania i zwielokrotniania zdjęć – wytwarzanie określoną techniką dowolnej ilości egzemplarzy zdjęć, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową,
II. W zakresie rozpowszechniania zdjęć poprzez publiczne wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie, a także publiczne udostępnianie zdjęć w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.

Wykorzystanie zdjęć na wszystkich wymienionych powyżej polach eksploatacji może następować w następujących formach:
– rozpowszechnianie w całości lub częściach, samodzielnie lub w połączeniu z dziełami innych podmiotów,
– rozpowszechnianie po opracowaniu przy zastosowaniu wszelkich technik plastycznych i graficznych, kolażu, fotomontażu, zmiany kolorystyki i nasycenia barw,
– rozpowszechnianie w całości lub w częściach w celu promocji i reklamy, w szczególności w formie plakatów, folderów reklamowych, niezależnie od ich formatu, ogłoszeń, reklam w tym reklam audiowizualnych, multimedialnych, itp.
Jedyne ograniczenie to brak naszej zgody na sprzedaż zdjęć lub nieodpłatnego przekazania w jakiejkolwiek innej formie praw do zdjęć osobom trzecim.
Oczywiście na życzenie Klienta ustalenia te mogą zostać zmienione na inne w umowie, która w takim przypadku musi zostać spisana przed realizacją zlecenia.

9. Czy możecie współpracować bezpośrednio z administratorem (zarządcą) naszej strony internetowej?

Oczywiście, większość osób z nami współpracujących nie ma czasu lub cierpliwości, aby zrozumieć wszystkie zawiłości związane z internetem, edycją czy drukiem zdjęć. Proszę nas skontaktować z administratorem lub projektantem Waszej strony (sklepu), wydawcą folderu reklamowego – my uzgodnimy z nim wszelkie szczegóły a Państwo będziecie mogli skoncentrować się na swojej pracy.

10. Jakiego rodzaju produkty możecie fotografować u siebie w studio?

Nie mamy ograniczeń dotyczących rodzaju produktów. Jedynym ograniczeniem są wymiary i ciężar produktów. Generalnie w studio fotografujemy produkty małe i o średniej wielkości takie, które można przemieszczać siłą mięśni. Jeżeli nie jesteś pewien skontaktuj się z nami przed wysłaniem towaru.

11. Co oznaczają i czym się różnią pojęcia: waga zdjęcia i rozmiar zdjęcia?

Waga zdjęcia oznacza jego wielkość w kilobajtach czy megabajtach (tzn. ile miejsca zajmuje na dysku, płycie CD czy innym nośniku pamięci co np. ma wpływ na czas wczytywania się zdjęcia na stronie internetowej) natomiast rozmiar zdjęcia określa jego wymiary w pikselach (co decyduje np. w jakiej wielkości będzie wyświetlany na monitorze komputera czy w jakim rozmiarze będzie mógł być wydrukowany np. w folderze reklamowym).

12. Jakich aparatów używacie do wykonywania zdjęć?

Wszystkie zdjęcia wykonujemy lustrzankami firmy Nikon z matrycami 12,3 Mpx.

13. W jakiej rozdzielczości mogę otrzymać zdjęcia?

Maksymalna rozdzielczość z jaką możemy wykonać zdjęcia to 12,3 Mpx. Możliwa jest każda inna – mniejsza rozdzielczość. Jeżeli masz konkretne wymagania powiadom nas przed rozpoczęciem sesji o swoich potrzebach. Zależnie od określonego przez klienta przeznaczenia zdjęć dobieramy stosowną rozdzielczość.

14. Jakiej wielkości będę mógł wydrukować zdjęcia?

Maksymalny rozmiar wydruku zdjęć wykonanych aparatem z matrycą 12,3 Mpx (4288 x 2848 piksela) to 36 cm x 24 cm – przy założeniu drukowania z rozdzielczością 300 dpi. Z taką rozdzielczością najczęściej drukują maszyny poligraficzne.

15. Jakie jest odwzorowanie kolorów na wykonywanych przez Was zdjęciach?

Dokładamy wszelkich starań, aby odwzorować wiernie kolory fotografowanych produktów. Do edycji zdjęć stosujemy kalibrowane monitory renomowanej japońskiej firmy EIZO.
Istnieje wiele czynników postrzegania koloru zrobionego zdjęcia: każda osoba postrzega go troszkę inaczej, wpływ na to ma także jakość i typ monitora, system operacyjny, aplikacja w jakiej edytujemy zdjęcie itp. Innym ważnym czynnikiem jest rodzaj światła przy jakim oglądamy zdjęcia na monitorze a przy jakim produkt. Oświetlenie fluorescencyjne powoduje, że produkt wydaje się chłodniejszy (niebieskawy) natomiast kolor przy oświetleniu żarowym wydaje się być cieplejszy (pomarańczowo / żółty).